امضای دیجیتال چیست ؟

امضای دیجیتال

امضای دیجیتال از یبک الگوریتم ریاضی رمزنگاری شده غیر متقارن معتبر وبسیار پیچیده برای تأیید صحت پیام‌ها یا اسناد دیجیتال است.
از مزایای این الگوریتم این است که امکان جعل آن وجود ندارد و هر امضای مجازی کاملا خاص است ( حتی اگر چند اسناد یا چند امضا کاملا شبیه هم باشند از نظر ظاهری ولی این امکان که الگوریتم آن ها به هم شبیه باشند صفر است ) .

امضای دیجیتال اغلب برای پیاده سازی امضای الکترونیکی استفاده می شود، که شامل هر گونه اطلاعات الکترونیکی است که قصد امضا را دارد .
در بسیاری از موارد، امضای دیجیتال لایه‌ای از اعتبار و امنیت را برای پیام‌های ارسال شده از طریق یک کانال غیرایمن فراهم می‌کنند اگر امضای دیجیتال به درستی پیاده‌سازی شود، به گیرنده دلیلی می‌دهد که باور کند پیام توسط فرستنده مورد ادعا ارسال شده است

امضای دیجیتال از بسیاری جهات معادل امضای دست ‌نویس سنتی است، اما جعل امضای دیجیتالی که به‌درستی پیاده‌سازی شده باشد، دشوارتر از نوع دست‌نویس است.
طرح‌های امضای دیجیتال، به معنایی که در اینجا استفاده می‌شود، مبتنی بر رمزنگاری هستند و برای مؤثر بودن باید به درستی اجرا شوند.
امضاکننده نمی تواند با موفقیت ادعا کند که پیامی را امضا نکرده است، در حالی که ادعا می کند کلید رمز نگاری شده آنها مخفی است.

 

کاربرد های امضای دیجیتال :

خدمات دولتی : به طور کلی در کشورهای دنیا، امضای الکترونیکی به رسمیت شناخته می شود و البته که وجود این امضا سبب می شود که اسناد و مدارک دولتی با امنیت بالا و هزینه بسیار کم جابجا شوند. این امضا به واسطه ساده تر کردن تراکنش ها سبب می شود تا کسب و کارها از سوی دولت ها به سهولت انجام شود. با کمک این امضا می توان ثبت شرکت را با سرعت بیشتری انجام داد. همینطور می تواند اظهارنامه های مالیاتی و دیگر خدمات دولتی را نیز افزایش داد.

دستکاری و جعل هویت : امضای دیجیتال برای حل مشکل دستکاری و جعل هویت در ارتباطات دیجیتال در نظر گرفته شده است. امضای دیجیتال می تواند شواهد مبدأ، هویت و وضعیت اسناد الکترونیکی، تراکنش ها یا پیام های دیجیتال را ارائه دهد. امضاکنندگان همچنین می توانند از آنها برای تأیید رضایت آگاهانه استفاده کنند.

راحت و سریع : سیستم امضای الکترونیک به‌گونه‌ای طراحی و پیاده‌سازی شده است که به راحتی در تمامی دستگاه‌ها ازجمله کامپیوتر، تبلت و موبایل قابل استفاده باشد.

کاربرد امضای دیجیتال در دولت الکترونیک :
امضای دیجیتال انلاین در دولت الکترونیک به شکل گسترده‌ای می‌تواند مورد استفاده قرار بگیرد. خدمات دولت به شهروند، دولت به بنگاه‌های اقتصادی، دولت به کارکنان و حتی دولت به دولت با استفاده از امضای دیجیتالی انجام می‌شوند. مشخص است که در هر کدام از این موارد، نیازی به مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نیست و تنها از سرویس‌های رمزنگاری میبایست استفاده می‌شود.

امضای الکترونیک خدمتی نوین در راستای تسهیل امور معامله‌ای، قراردادی و هر عمل نیازمند به امضا است که بزودی از طریق این سامانه در دسترس خواهد بود.

مطالب مرتبط